8 Aralık 2009 Salı

SVG ile Çok Dillilik
S: Yukarıdaki resim nedir, ne anlatmaktadır?
C: Yukarıda SVG'nin gücünü örneklemek için oluşturulmuş basit bir karikatür yer almaktadır. Karikatürde işlenen konunun daha önceden işlenilip işlenilmediği yani özgün olup olmadığı muammadır ve konumuz dışındadır. Bilindiği gibi Google Çeviri veya diğer otomatik çeviri sistemleri çeşitli kaynak dilleri hedef dillere çevirerek kullanıcılara, daha fazla bilgiye ulaşma imkan vermektedir. Fakat bu sistemler şimdilik sadece metinler üzerinde işlem yapabilmekte ve görseller üzerinde çalışmamaktadırlar. Fakat XML işaretleme dili temelli SVG hem bu tip otomatik çeviri sistemlerin görsellerin üzerinde de çalışabilmesini sağlamakta hem de görseli hazırlayanın çalışmasını en az zahmetle diğer dillere aktarmasını sağlamaktadır.


S: SVG içinde metin nesnelerini kullanıcının tercih ettiği dilde görebilmesi için ne yapılmalıdır?

C: Bunun için switch ve systemLanguage ifadelerinden yararlanılabilir.

Yukarıdaki çalışmayı inceleyerek kullanım hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bunun için Mozilla Firefox'da karikatürü sağ tıklayabilir, Geçerli Çerçeve seçeneği altında bulunan Çerçeve Kaynağını göster düğmesine basabilirsiniz. Uluslararasılaştırma hakkında daha fazla bilgi için buradaki kaynağı inceleyebilirsiniz.


S. Blogger SVG dosyalarını destekliyor mu, bu resmi nasıl eklediniz?

C. Blogger doğrudan SVG eklenmesini şu an için desteklememektedir. Fakat çeşitli yollarla Blogger içinde SVG kullanabilirsiniz. Bu yöntemlerden biri şu şekildedir:

<div style="margin: 10px 10px 10px 10px">
<iframe type="text/xml"
src="http://www.your-svg-document-uri.svg"
width="500px"
height="500px"
style="border: none; overflow: hidden;">
This is an error message. If you are reading this, something broke. You may need to upgrade your browser.
</iframe>
</div>Konu hakkında detaylı bilgiyi How to Create SVG Graphics in Blogger'da bulabilirsiniz.


S. Yukarıdaki karikatürü nasıl İngilizce olarak görebilirim?

C. Sistem dilini veya kullandığınız yazılımın dilini İngilizce olarak ayarlayabilirseniz karikatürü İngilizce olarak okuyabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder